Return to site

 

 

 

 

 

EyeSTAR LASIK - Сигурна, прецизна и предвидлива метода за отстранување на диоптрија

Што е EyeSTAR LASIK?

LASIK (laser in situ keratomileusis - ласерска корекција) е амбулантско хируршка процедура која се користи за лекување на кратковидост, далекувидост и астигматизам.
broken image
broken image
Ласер се користи за преструктуирање на корнеата, во предниот дел на окото. Ова го подобрува начинот на кој се фокусираат светлосните зраци на мрежницата, во задниот дел на окото и се овозможува подобра визија без очила или контактни леќи.
„EyeSTAR LASIK“ е: Брза ласерска аблација, времетраење околу 10 секунди, а вкупното време за целиот третман е само 3 до 4 минути по око. Третманот е безболен. Пациентите не чувствуваат речиси никаква болка и непријатност за време или по третманот. Нема да има никакво крварење и нема да има потреба од какви било завои или лепенки. При третманот има високо ниво на безбедност. Нема апсолутно никаков ризик за губење на видот. Клиниката„EyeSTAR Lasik Institute“ обезбедува целосно стерилни услови и дневен лимит од 10 пациенти со цел да се обезбеди третмани без ризик од инфекции и оптимални визиуелни резултати.

broken image

Трајност - нема регресија на видот на повеќето пациенти, досега само 0,05% од пациентите имаат барање за подобрување на третмани. Закрепнувањето на пациентите е многу брзо. Толку е брзо, што денот по третманот, пациентите се носат на посета на многу познатите знаменитости низ прекрасниот Истанбул. Нашите хирурзи целото време се во консултација со вас и ве прашуваат дали сте подготвени за да почнат со операцијата или доколку не се чувствувате спремни, може да се премести за наредниот ден.

broken image

Уверение за третманска услуга со строги германски стандарди TUV- ИСО 9001 за квалитет. Пред Eye STAR LASIK третманот ќе биде извршен темелен очен преглед. Доколку носите контактни леки, ќе биде потребно претходно да ги отстраните. Меките контактни леќи треба да ги отстраните од употреба најмалку една недела пред вашиот третман, а додека доколку користите други типови контактни леќи, ќе биде потребно да престанете со нивна употреба три недели пред вашиот третман. Денот кога ќе биде вашиот третман, ве замолуваме да нематекаква било шминка на вашите очи или лице, да не ставате крем за лице, кремови за после бричење или парфем. Да не пиете премногу пијалаци кои содржат кофеин.

broken image

Ласерот „EyeSTAR“ се чува на пониска температура, па затоа ве советуваме да облечете топла и комотна облека. Ако вашиот третман е закажан преку текот на денот, понесете со вас темни очила за сонце. Пред вашиот третман во „EyeSTAR Lasik Institute“, ќе бидете информирани за целата процедура, исто ќе ви биде опишано како ќе се чувствувате при секој чекор од третманот. Откако ќе заврши психичката подготовка и подготовката на сите потребни документи, тогаш ќе почне медицинската подготовка. Во институтот на „EyeSTAR LASIK“ ние обрнуваме посебно внимание во подготовките за ласерскиот третман, бидејќи веруваме дека голем дел од успехот на третманот се должи на подготовката. Вие ќе бидете целосно информирани и спремни за процедурата, ќе знаете се што Ве очекува. Ако вие се чувствувате удобно и ако сметате дека доволно сте информирани за целиот процес што следува, тогаш ќе започнеме со Eye Star Lasik процедурата.

broken image
broken image
broken image

Во меѓувреме нашите хирурзи ќе одговараат на сите ваши прашања и ќе работат на сите технички аспекти на вашиот ласерски третман. Нашите медицински сестри и техничари ќе го подготват ласерот и другата потребна апаратура. Една од најважните карактеристики на операционата сала е "целосно стерилна средина" обезбедена со ХЕПА филтри, систем за УВ стерилизација, повеќе системи за климатизација и систем за следење на квалитетот на воздухот во реално време. Исто така "Eye STAR" поседува уникатен систем кој ја оптимизира удобноста и одржува стерилни услови.

Останатите значајни карактеристики на клиниката "EyeSTAR" се: масажа пред вашето лекување, слушање на Вашата омилена музика за време на третманот (од Вашето ЦД или МП3) транспарентна (провидна) операциона сала и ТВ плазма (монитор), овозможувајќи им на Вашите пријатели и роднини можност да го следат Вашиот третман.

broken image
broken image
Дали сум погоден за LASIK (ласерска корекција)?

Дали сте погодни за ласерска операција се дознава по тестирањата. Може да биде соодветен, ако вашите очи се во рамките на следните параметри:

 • миопија (кратковидост) да -12,00 диоптер
 • хиперопија (далекувидост) до + 6,00 диоптер
 • астигматизам до +/- 6,00 диоптер
 • Без очни болести
 • Без катаракта
 • Стабилна визија во последните 6 месеци
 • Возраст + 18 години

Закажете термин: biljana@eyestar.us | +389 71 272-212; whatsapp; viber

 

 

Она што се случува пред LASIK (ласерска корекција)?


Сеопфатниот испит го испитува целокупното здравје на очите и кој утврдува дали сте добар кандидат за третман LASIK ќе измери:

 • корнеална дебелина
 • корнеална топографија
 • корнеална томографија
 • корнеален Wavefront
 • мапирање на око
 • тековен развој
 • визуелна острина
 • големина на зеница при слаба осветленост

Нашите ALL INCLUSIVE пакети за пациенти од Македонија се достапни по промотивни цени на Викенд термини:

Јануари : 23 | Февруари: 6; 20 | Март: 5;19 | Април: 2;16

Цената на пакетот е 1.199 € за двете очи и вклучува:

 • Целосен и комплексен детален двочасовен преглед со најновата и најнапредна ласерска технологија за дијагностицирање на оптичката несовршеност на окото,
 • Ласерска корекција на двете очи со најновиот ласер на пазарот WaveLight Allegretto Wave Eye-Q 500Hz/400Hz
 • Сите неопходни испитувања,
 • Медикаменти - капки (антибиотик,кортикостероид,вештачки солзи) за постоперативно закрепнување на очите,
 • Доживотна гаранција, сигурност и нега е ветување, дека по Вашето лекување EyeStar Lasik ќе се грижи за Вас.
 • Неограничен број бесплатни прегледи доживотно,
 • Трансфери при пристигнување и заминување од аеродром, железничка, автобуска - до клиника и обратно,
 • Во цената е вклучена една бесплатна незаборавна екскурзија низ Истанбул или Босфор и бесплатен 4* хотел на преубавиот плоштад Таксим во непосредна близина на клиниката !

Резервирајте го Вашиот термин сега на 071-272-212 или на мејл biljana@eyestar.us

Во клиниката секој пациент е VIP и местата се ограничени до максимум 10 пацинети на ден.

Погледнете ја нашата информативна брошура: